Életbiztosítás vagy balesetbiztosítás: mi a különbség?

A különféle kockázatviselési szolgáltatások megválasztása a későbbiekre nézve kulcsfontosságú tényező lehet, így aztán elengedhetetlen tisztában lennünk például az életbiztosítás és a balesetbiztosítás közti különbségekkel.

Felnőttkorban az egyik legnagyobb dilemmát rendszerint az okozza, hogy biztosítsuk szeretteink számára mindazt, ami a kiegyensúlyozott, boldog élethez szükséges. Ennek fontos részét képezik az anyagiak is, különösképp, ha gyermekeket is nevelünk. Sajnos egy nem várt esemény pillanatok alatt, gyökerestül felforgathatja a család életét és ha a mi keresetünk kiesik a költségvetésből, az akár megoldhatatlan akadályokhoz is vezethet. Éppen ezért is mondják a szakértők azt, hogy amennyiben mások is függenek bevételeinktől, akkor egy életbiztosítás megléte gyakorlatilag kötelező. Természetesen akadhatnak kivételek, hiszen igen jelentős mértékű megtakarítás mellett már nem feltétlen sorsdöntő a térítési összeg, ám ezek az esetek meglehetősen ritkák.

Életbiztosítás és balesetbiztosítás: a legfőbb különbségek

Az otthonunk védelmét szolgáló kockázatviselési szolgáltatások mellett ez a két konstrukció a leggyakrabban alkalmazott, ám még mind a mai napig előfordulnak félreértések a legfőbb tulajdonságokkal kapcsolatban. Amikor az a cél lebeg a szemünk előtt, hogy komolyabb anyagi segítséget biztosítsunk szeretteinknek, ha velünk esetleg tragédia történne, akkor az életbiztosítás jelenti a leghatékonyabb megoldást. A kockázati típus ráadásul egy alapvetően egyszerű szerkezetű eszköz, hiszen adott havidíjért cserébe kínál egy meghatározott összegű térítést vész esetére. Amennyiben pedig a futamidő alatt nem történik káresemény, úgy kifizetés nélkül megszűnik a szerződés. Jellemzően halálesetre vonatkozik a védelem, de ez különféle kiegészítő elemekkel tovább bővíthető. Létezik olyan opció is, ahol ez a forma megtakarításként is funkcionál, ráadásul itt határozhatunk úgy is, hogy fix kamatot szeretnénk, de akár nagyobb rizikót is vállalhatunk a jelentősebb hozam eléréséért. A balesetbiztosítás ezzel szemben – miképp az az elnevezésből is sejthető -, kifejezetten a balesetekből bekövetkező káreseményekre fókuszáló kockázatviselési szolgáltatás. Ez egyben azt is jelenti, hogy baleseti halál esetén térít, ám ha a tragédiát más dolog okozza, akkor már nem. Ugyanakkor a különféle csomagok rendkívül jól testre szabhatók, így kérhető védelem kórházi napi térítésre, táppénz-kiegészítésre, de akár betegszállításra, vagy épp jogvédelemre is. Ráadásul még egy alapcsomag is sok esetben térít, hiszen nem csak a közlekedési-, munkahelyi- és háztartási balesetek vonatkozásában nyújt védelmet, de csonttörések, speciális műtétek, sőt, még akár rablás esetében is. Jól látszik tehát, miszerint bár akad némi átfedés a két konstrukció között, de a legoptimálisabb eredményt úgy érhetjük el, ha mindkét formát tudatosan és párhuzamosan alkalmazzuk.

Mire ügyeljünk a csomagok megválasztásánál?

A hatalmas kínálat tükrében ugyanakkor nem is olyan egyszerű kiválasztani a leginkább megfelelő csomagokat. Tucatnyi különböző szolgáltató kínál igencsak változatos alternatívákat és időnként csak egy-egy apróbb eltérés az, ami a későbbiekben kulcsfontosságú jelentőséggel bír majd. Tekintettel arra, hogy egy ilyen kockázatviselés hatékonyságán akár szeretteink jóléte is múlhat, a legbölcsebb, ha szakértő útmutatásai alapján járunk el. Egy független specialista ugyanis nem csupán a térítési összegekre helyezi a hangsúlyt, hanem azokra az apróbetűs részletekre is nagy figyelmet fordít, amelyek egy laikus szemét jó eséllyel elkerülnék. Ez pedig meghatározó lehet ha megtörténik a baj, így érdemes feltétlenül független szakemberrel együttműködve összeállítani biztosítási portfóliónkat.